Mleko następne i jego główne zalety

Każdy noworodek swoje życie rozpoczyna od spożywania mleka z piersi własnej matki. W końcu jednak, zwykle po około sześciu miesiącach życia, pojawia się konieczność powolnego odstawiania go na rzecz bardziej standardowego, “dorosłego” jedzenia. Przejście nie może nastąpić od razu – dlatego też, posiadając własne dziecko w tym właśnie wieku, najczęściej sięgamy po mleko następne pokroju Humana 2 (https://www.bee.pl/humana-2-mleko-nastepne-po-6-miesiacu-800-g_p1146054.html). Dlaczego świetnie sprawdza się ono w akcji i sięga się po nie tak często?

Kiedy warto postawić na mleko następne?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, po mleko następne najczęściej sięga się wtedy, gdy dziecko ma około 6 miesięcy – wtedy to mleko pochodzące z piersi matki przestaje mu wystarczać, ale też samo w sobie jest ono gotowe na rozpoczęcie przyjmowania posiłków w nieco inny sposób. Matki zwykle, przynajmniej na początku, wykorzystują je na przemian z własną piersią celem powolnego adaptowania dziecka właśnie do nowej formy przyjmowania posiłków.

Zalety wprowadzenia mleka następnego do diety dziecka

Mleko następne to przede wszystkim wielka ulga dla karmiącej matki. Jak bowiem powszechnie wiadomo, jest to proces bardzo wymagający i wycieńczający organizm, a dodatkowo wymagający przejścia na właściwą dietę, która uczyni mleko najbardziej przyjaznym dziecku. Zalety mleka następnego odczuje jednak również dziecko. Głównymi spośród nich jest to, że mleko to:

  • zapobiega anemii – od 6. miesiąca życia zapasy żelaza w organizmie malucha zaczynają się kończyć – mleko następne pozwala je uzupełnić w najbardziej optymalnych ilościach; niedobór żelaza prowadzi bowiem do anemii, ściśle związanej z osłabieniem, brakiem apetytu oraz bladym kolorytem skóry;
  • dba o florę bakteryjną jelit – mleko następne jest też dobre dla brzuszka naszego maluszka – dzięki niemu proces trawienia przebiega sprawniej, a dziecko nie zmaga się z dolegliwościami powiązanymi właśnie z jego brzuchem;
  • wspomaga odporność – mleko następne zawiera w sobie duże ilości kwasu linolowego, który z kolei dostarcza organizmowi kultur bakterii probiotycznych (tak zwanych “dobrych bakterii”, pobudzających go do produkcji przeciwciał. Tę pełnią bardzo ważną rolę w obronie organizmu przed różnorakimi chorobami.

Podsumowanie

Mleko następne jest produktem, który pomaga w naturalnym odstawieniu dziecka od piersi – nie bez powodu stanowi najczęstszy wybór karmiących matek. Decydując się na nie jesteśmy w stanie zadbać o dziecko w tak dobry sposób, jak to tylko możliwe, właśnie w tym najtrudniejszym dla niego okresie przejściowym.

Ludzie zdjęcie utworzone przez cookie_studio - pl.freepik.com